دین و زندگی

فیلم دعای ندبه با صدای استاد فرهمند همراه با ترجمه فارسی + بررسی سند دعای ندبه

فیلم دعای ندبه با صدای استاد محسن فرهمند آزاد به همراه متن عربی و فارسی به صورت همزمان
التماس دعا

آیا سند دعای ندبه معتبر و صحیح است ؟

جواب خلاصه:
دعای ندبه از دعاهایی است که دارای سند معتبر از جانب امام معصوم(ع) برای ما نقل شده است و این نکته را تعدادی از بزرگترین علمای حدیث و روایت شیعه بیان نموده‌اند.

جواب تفصیلی:

سند اول

دعای ندبه را سيّد رضی‌الدین علی بن طاووس (ره)، که از اعلام قرن هفتم هجری قمری است و از رجال بزرگ شیعه و صاحب کتب و تألیفات بسیاری است، در کتاب «اقبال»[۱] خویش و در کتاب مصباح الزائر فصل هفتم (نسخة خطی)، و شیخ جلیل محمّد بن جعفر بن مشهدی حائری از اعلام قرن ششم هجری در کتاب مزار معروف به مزار محمّد بن المشهدی که علامة مجلسی آن را «مزار کبیر» نامیده است،[۲] نقل کرده‌اند و همچنین در مزار قدیم، که ظاهراً از مؤلفات قطب‌الدین راوندی است، نقل شده است. نقل این دعا در مثل هر یک از این سه کتاب، دلیل این است که این شخصیتهای بزرگ و معتبر و حدیث‌شناس، این دعا را معتبر شناخته‌اند.

سند دوم

قبل از این سه عالم بزگوار، شیخ جلیل ثقه، ابوالفرج محمّد بن علی ‌بن یعقوب بن اسحاق بن ابی قرّة قنانی، معاصر نجاشی و از بزرگان قرن پنجم هجری‌قمری در کتاب دعائی که شیخ محمّد بن المشهدی در کتاب مزار و سيّد بن طاووس در مصباح الزائر و اقبال، از آن بسیار نقل کرده‌اند و مورد اعتماد آنها بوده است و همچنین از مأخذ کتاب مزار قدیم می‌باشد، این دعا را روایت کرده است و در کتبی مثل «رجال نجاشی»[۳] و «علاّمه»[۴]، توثیق شده است و نقل ایشان دلیل بر اعتبار دعا می‌باشد و بلکه استجاب خواندن آن را در اعیاد اربعه تأیید کرده است.

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
تلاوت سریع قرآن (تحدیر قرآن) - استاد معتز آقایی - همراه با ترجمه فارسی

سند سوم

شیخ جلیل ثقه، ابوجعفر محمّد بن الحسین بن سفیان يَزوفَری[۵] در کتاب دعای خود، دعای ندبه را روایت کرده است و ایشان از مشایخ شیخ مفید است که برحسب اسناد روایات کتاب أمالی شیخ ابی علی طوسی، شیخ مفید از او بسیار روایت کرده و برای او طلب رحمت نموده است و محدث نوری در خاتمه مستدرک[۶] او را چهل و دومین شیخ از مشایخ شیخ مفید شمرده و وثاقت و جلالت قدر او را گواهی فرموده است، این شیخ جلیل نیز استحباب خواندن این دعا را صریحاً فتوا داده است.[۷] اگر کسی بگوید: «محمّد بن الحسین بزوفری در عصر ائمه نبوده تا از امام این دعا را اخذ کرده باشد، معلوم نیست از چه کسی و از کجا این دعا را گرفته است». جواب می‌دهیم؛ مگر کسی گفته است محمّد بن الحسین بزوفری این دعا را بدون واسطه از امام معصوم روایت کرده است، مگر لازم است هرکسی که روایتی را از امام معصوم نقل می‌کند، معاصر با ائمه اطهار باشد. مگر نمی‌شود حدیثی را با سند در کتاب خود روایت کرده باشد، یا روایت معتبر و مسلّمی را با حذف سند و به طور ارسال نقل نماید، بلکه چون در آن اعصار که نزدیک به عصر ائمه بوده و رسم براین نبوده که در کتاب‌ها روایتی را بدون سند بیاورند و اگر هم بدون سند می‌آوردند، عین متن را ذکر می‌کردند. اطمینان حاصل است که یا این دعا در کتاب بزوفری با سند بوده و پس از این‌که از کتاب او نقل شده، از روی مسامحه نقل سند آن را نکرده‌اند، یا این‌که آن قدر معروف و مشهور بوده که بزوفری هم خود را از ذکر سند آن بی‌نیاز می‌شمرده است. بنابراین می‌توان حدس زد که خواندن این دعا در اعصار نزدیک به عصر ائمه ـ علیه السّلام ـ و غیبت صغری هم، مثل عصر ما بین شیعه متداول و مرسوم بوده است

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
5 اثر شگفت انگیز کمک به یکدیگر و نیازمندان

سند چهارم

علاّمه مجلسی، با دقّت و تتبّع و احاطه و اطلاع وسیع و فوق‌العاده‌ای که اخبار و احادیث، رجال روایات و معرفت اساتید دارد علاوه برآن که در کتاب‌هایی مثل «بحارالانوار[۸]، تحفة الزائر چاپ سنگی» که در مقدمه به اعتبار سند ادعیة آن شهادت داده است، نقل فرموده: صریحاً و بالخصوص، اعتبار سند دعای ندبه را که منتهی به حضرت امام حعفر صادق ـ علیه السّلام ـ می‌شود، تصدیق فرموده و عبارت این نابغة‌ جهان علم، در کتاب زادالمعاد این است: «و امّا دعای ندبه که مشتمل بر عقائد حقه و تأسف بر غیبت حضرت قائم (عج) به سند معتبر، از حضرت امام جعفر صادق ـ علیه السّلام ـ منقول است، که سنّت است این دعای را در چهار عید بخوانید یعنی: جمعه، عید فطر، عید قربان، عید غدیر»[۹] و حتماً این محقق عظیم‌الشأن چنین کلام صریح و شهادت محکمی را بدون مأخذ و مصدر معتبر، نفرموده است. علاوه برایشان سيّد جلال علاّمه صدر‌الدین محمّد طباطبایی یزدی متوفی ۱۱۵۴ هجری نیز در ابتدای شرحی که بر دعای ندبه مرقوم فرموده. استناد به روایت مرویه از امام جعفر صادق ـ علیه السّلام ـ نموده است. پس با این ادلّة عامه مسلّم و ثابت محل هیچ‌گونه اشکالی نمی‌باشد و محتاج به تمسّک به اخبار «من بلغ» نمی‌باشد.
برای مطالعه بیشتر به کتاب:

«امامت و مهدویت» بخش «فروغ ولایت در دعای ندبه»، نوشته آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی دربارة شهادت دعای ندبه مراجعه شود. (ص ۲۵۳ ـ ۳۵۰).

پانویس ها

[۱] . سيّد بن طاووس، اقبال الاعمال، ص ۲۹۵ ـ ۲۹۹٫
[۲] . محمّدبن المشهدی، مزارکبیر، دعای صدو هفتم، (نسخة خطی).
[۳] . محمد بن عمر بن عبدالعزیز المعروف بالکشی، رجال کشی، ص ۲۸۲، رجال نجاشی، ص ۲۸۳٫
[۴] . حسن بن یوسف بن مطهر معروف به علامه حلّی، رجال علامه، ص ۱۶۴، رجال علاّمه، ص ۱۶۴٫
[۵] . بزوفر به فتح باء و فاء، ده بزرگی است از توابع قوسان در نزدیکی واسط و بغداد، در کنار نهر موفقی در غرب دجله (معجم البلدان)، ج۲، ص ۱۶۶٫
[۶] . محدث نوری، مستدرک، ج۳، ص ۵۲۱٫
[۷] . مرحوم استاد اعظم، آیت الله بروجردی (ره) که در علم رجال و حدیث مانند سایر علوم یگانه بی‌نظیر بود می‌فرمود: یکی از طرق معروف رجال شخصیت تلامذه و شاگردان آنها است که وقتی شخصیتی مثل مفید از کسی کثیرالروایه بود و قدحی در او نشده است، اماره بر آن است که او مورد وثوق و اعتماد است.
[۸] . مجلسی، بحارالانوار، ج۱۰۲، ص ۱۰۴ ـ ۱۱۰٫
[۹] . مجلسی، زادالمعاد، ص ۴۹۱٫

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
زیارت مجازی حضرت زینب (س)


برچسب ها

anariha

من تمام تلاش خود را می کنم که مطالبی زیبا و پر انرژی برای شما تولید کنم (نه کپی). در سایت اناری ها برای وقت ، شخصیت و روحیه شما ارزش بالایی قائل هستم و از هر آنچه که به این ها صدمه بزند دوری می کنم. اگر اناری ها برای شما مفید بود آن را به دیگران معرفی کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

بستن