دین و زندگی

قضاوت نکنیم … چه زود چه دیر

دیدی طرف بچه اش خراب شده ، حتما نونش حلال نبوده

این خانم با این ظاهر حتما بدکاره است

جملات فوق و ده ها جمله ای که ممکن است به ذهن ما خطور کرده باشد و خدا کند که به زبان نرانده باشیم چون حق الناس بزرگی برگردن ما است. اگر واقعیت باشد که غیب است و اگر نه می شود تهمت. راستی یادمان باشد که جمله “جلوی خودش هم می گویم” فقط یک وجدان خفه کن است چون هیچ تاثیری روی غیبت نبودن جمله ندارد.

فرض کنید که می دانید یک نفر اهل گناه است ، آیا الان مورد مشورت قرار گرفتید و یا در دادگاه به عنوان شاهد هستید. اگر نه گفتن آن حرام است. اصلا اگر مسلمان هم نباشیم ، انسانیت به ما اجازه نمی دهد که فکر دیگران را نسبت به یک انسان دیگر آشفته و خراب کنیم.

قضاوت نکنیم ، شاید ماجرا متفاوت با آنچه می اندیشیم باشد.
زود قضاوت نکنیم

آیا پول حضرت لوط (ع) و حضرت نوح (ع) حرام بود ؟

در قرآن راجع به زن حضرت لوط (ع) و یا فرزند حضرت نوح (ع) آمده است که عذاب شدند. یعنی آنقدر بد بودند که به عذاب الهی گرفتار شدند. آیا نان حضرت لوط (ع) و یا حضرت نوح(ع) حرام بوده است؟ قطعا خیر.

پس بیاییم با دانش اندک خودمان یک کار را دلیل تمام یک نتیجه ندانیم.

یک خانم بدحجاب است ، آرایش دارد ، مانتو تنگ پوشیده ، شلواره پاره تن کرده و اصلا ظاهر مذهبی ندارد. گناه او در همین حد است نه بیشتر و بدانیم که قضاوت مخصوص خدا است. اگر ما ظن بد به او ببریم ما دچار گناه شده ایم و اگر به زبان بیاوریم باید از او رضایت بگیریم. اگر در این دنیا رضایت نگرفتیم در قیامت باید پاسخگو خداوند باشیم و خداوند از اعمال نیک ما(اگر مانده باشد) بر می دارد و به او می دهد تا رضایت دهد.

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
تلاوت سریع قرآن (تحدیر قرآن) - استاد معتز آقایی - همراه با ترجمه فارسی

یک داستان تاثیر گذار

پسری دو سیب در دست داشت
مادرش گفت :
یکی از سیب‌هایت را به من میدهی ؟
پسرک یک گاز بر این سیب زد و گازی به آن سیب !
مادر خشکش زد ! از صورتش پیدا بود که چقدر از پسرش ناامید شده
لحظه ای بعد پسر یکی از سیب‌های گاز زده را به طرف مادرش گرفت و گفت :
بیا مامان !
این یکی، شیرین تره !

پس زود قضاوت نکنیم 🙂

قضاوت نکردن در قرآن کریم

در قرآن کریم قضاوت زودهنگام و قضاوت بر اساس حدس و گمان در مورد دیگران مورد نکوهش قرار گرفته است. در آیه‌ی ۱۲ سوره حجرات می خوانیم است:

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیم»؛

ای کسانی که ایمان آورده‌اید از بسیاری از گمان‌ها دوری کنید، همانا بعضی از گمان‌ها گناه است و از عیوب مردم تجسس نکنید و پشت سر یکدیگر غیبت ننمائید، آیا کسی از شما هست که دوست بدارد، گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ قطعاً از این کار کراهت دارید و از خدا پروا کنید همانا خداوند توبه‌پذیر مهربان است.


کلمه پایانی

قواعد آن دنیا طبق قرآن و احادیث است ، حواسمان را جمع کنیم که الکی و بیفایده یا اصلا با سود زیاد ، از چراغ قرمز حدود خدا رد نشویم. و در آخر هم یک کلام از مولا علی (ع) :

حدیث امام علی (ع)


برچسب ها

anariha

من تمام تلاش خود را می کنم که مطالبی زیبا و پر انرژی برای شما تولید کنم (نه کپی). در سایت اناری ها برای وقت ، شخصیت و روحیه شما ارزش بالایی قائل هستم و از هر آنچه که به این ها صدمه بزند دوری می کنم. اگر اناری ها برای شما مفید بود آن را به دیگران معرفی کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

بستن