سواد زندگی

۱۸ مهارت و موضوع برای گفتگوی همسران با هم

مهارت گفتگو برای همسران

انسان ها در ارتباط با یکدیگر قطعا کارشان به جر و بحث یا مجادله می کشد. مجادله زمانی که به طرفین آسیبی وارد نشود و به یک راه حل منطقی منتهی شود ، امری طبیعی است.

مهارت گفتگو با همسر و مهارت گفتگو سازنده مهارت هایی است که به مرور زمان باید فرا بگیریم.

۱٫ همیشه متانت داشته باشید

در گفتگو سازنده باید همیشه با آرامش مکالمه کنید و حتی احساسات آسیب دیده خود را با آرامش در میان بگذارید.

۲٫ موضوع بحث را عوض نکنید

اگر موضوع بحث شما خانه تکانی است ، لطفا فقط و فقط در رابطه با خانه تکانی صحبت کنید و موضوع را حتی به موارد مرتبط (مانند گران شدن اسپری شیشه شور!) نکشانید. اگر موضوع را عوض کردید طرف مقابل به شما هیجانی پاسخ خواهد داد.

۳٫ وقت شناس باشید

همیشه تلاشکنید باهم صحبت کنید و نگذارید حرف در دلتان بماند ! ولی سعی کنید که وضعیت طرف مقابل را در نظر بگیرید و وقت مناسب را برای بحث و گفتگو انتخاب کنید. مثلا وقتی که همسرتان تازه از کار برگشته است و یا موقع خواب زمان مناسبی برای یک گفتگوی جنجالی نیست.

۴٫ به صحبت های همسرتان دل بدهید

شاید حرف همسرتان برای شما جالب نباشد ولی با دقت و توجه گوش فرا دهید. از اولین مکالمه ها در جر و بحث این است که “به من توجه کن”

بدترین کار در جدال و جر و بحث خنده های تمسخر آمیز و یا کارهایی است که نشان دهنده بی تفاوتی است! از این ها پرهیز کنید.

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
معجزه بغل کردن - 7 دلیل برای آغوش کشیدن

۵٫ با کلمات تنش زا روی اعصاب طرف مقابل راه نروید

گفتن جملاتی مانند “دوباره تو …” بار اتهامی برای طرف مقابل دارد و وی را در حالت تهاجمی برای دفاع از خود می برد. پس هرگز از این جملات استفاده نکنید چون سبب از بین رفتن گفتگوی منطقی خواهد شد.

۶٫ انعطاف و سازش داشته باشید

در راه حل منطقی همیشه دو طرف به یک میزان راضی نخواهند بود. گاهی لازم است انعطاف به خرج دهید و تلاش کنید تا با یکدیگر به سازش برسید. ممکن است یک طرف ۶۰به % و دیگری ۴۰% خواسته هایش برسد. اصلا مهم نیست ، مهم این است که به سازش برسید و آرامش داشته باشید.

۷٫ عذرخواهی کنید

اگر در بحث زیاده روی کرده اید و خدایا نکرده همسرتان را آزرده اید ، صادقانه از او عذرخواهی کنید. با این کار به او اطمینان می دهید که انسانی منطقی هستید که حاضرید اشتباه خود را بپذیرد. یادتان باشد بحث تمام می شود و او همچنان همسر شما است و باید به هم عشق بورزید.

۸٫ حاسبوا قبل ان تحاسبوا

بلی به حساب خود برسید قبل از آنکه به حساب شما برسند. بررسی کنید ببینید که امروز چند موقعیت بحث و جدل را به یک گفتگوی منطقی تبدیل کردید ؟ نقاط ضعف و قدرت خود را بررسی کنید ؟ کجا از کوره در رفتید و چطور می توانستید از آن جلوگیری کنید ؟

حرفی برای گفتگو نداریم ! در رابطه با چه صحبت کنیم ؟


۱٫ همسرتان

انسان ها همیشه دوست دارند در رابطه با آن ها صحبت شود. خب جملاتی مانند “امروز چطوری؟” “هدفت از زندگی چیه؟” ، “چه چیزی را زیاد دوست داری؟” جملات خوبی برای شروع گفتگو است.

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
8 راه آسان و شگفت انگیز برای ایجاد "حس ارزش مند بودن" در فرزندان

۲٫ علاقه مندی های مشترک

صحبت در رابطه با علایق مشترک بسیار لذت بخش است. اگر همسرتان را می شناسید از همین جا شروع کنید. علایق مشترک اولویت هم دارند ، سعی کنید از علایق مشترک با اولویت بالا شروع کنید. مثلا اگر در وضعیت خرید خانه هستید راجع به خرید باغ که اولیت بعدی است صحبت نکنید.

۳٫ علاقه مندی همسرم

ممکن است همسر شما یک علاقه مندی داشته باشد که شما از آن خوشتان نیاید ، عیبی ندارد از آن هم می توانید برای آغاز گفتگو استفاده کنید. یادتان باشد با حرف زدن شما چیزی نپرداخته اید ولی همسرتان حس ارزشمندی ویژه ای می کند.

۴٫ اخبار و رخدادهای تازه

وقتی هیچ جمله ای برای بیان ندارید ، آسان ترین کار صحبت در رابطه با اتفاقات روز است. فقط دقت کنید که اخباری را بگویید که طرف مقابل به آن علاقه دارد. مثلا وقتی که همسرتان از اخبار حوادث متنفر است راجع به تصادف مرگبار در اتوبان با او صحبت نکنید!

۵٫ آب و هوا

به جای اینکه بگویید “هوا چطور است ؟” ، کافی است کمی فکر کنید مثلا اگر هوا گرم است بگویید “بستنی توی این هوا می چسبه !” ، یا اگر هوا بارانی است بگویید “چقدر هوا دو نفره است”

۶٫ تعریف و تمجید

همه ما دوست داریم تا از ما تعریف و تمجید شود. خوب از این فرصت استفاده کنید ، مثلا بگویید چه کیف قشنگی است. کی آن را خریده است؟ کجا خریده است ؟ تخفیف گرفته یا نه ؟ شما از رنگ و جنسش خوشتان می آید. انتخاب او فوق العاده است.

مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست ...
8 راه آسان و شگفت انگیز برای ایجاد "حس ارزش مند بودن" در فرزندان

۷٫ شوخی ، خنده ، شادی

همه انسان شوخ طبع را دوست دارند. پس شما هم می توانید با تعریف کردن یک جک خنده دار شروع کنید و یا اینکه کلیپ حسن ریوندی را بگذارید و باهم بخندید.

۸٫ تجربه های فراموش نشدنی زندگی

تجربیات زندگی شخصیت شما را معرفی می کند ، هم صحبت کرده اید و هم شخصیت خود را برای همسرتان بازگو کرده اید. مطمئنا او نیز در این گفتگو متقابلا شرکت خواهد کرد.

۹٫ کار و دانشگاه

اگر همکار یا هم دانشگاهی باشید موضوعات زیادی برای صحبت دارید ، تکلیف های دانشگاه ، سوالات استاد درس مشترک ، مسائل کتابخانه و …

۱۰٫ سوال و شناخت

بهترین راه برای شناخت هر فرد سوال کردن از خو او است. کتاب مورد علاقه ، موزیک مورد علاقه ، رشته مورد علاقه ، کار ایده آل ، نظر فرهنگی و سیاسی و…

امیدوارم این مقاله اناری برایتان مفید بوده باشد.


برچسب ها

anariha

من تمام تلاش خود را می کنم که مطالبی زیبا و پر انرژی برای شما تولید کنم (نه کپی). در سایت اناری ها برای وقت ، شخصیت و روحیه شما ارزش بالایی قائل هستم و از هر آنچه که به این ها صدمه بزند دوری می کنم. اگر اناری ها برای شما مفید بود آن را به دیگران معرفی کنید.
دکمه بازگشت به بالا

بستن